21 stycznia, 2021

Wentylacja i rekuperacja

Nowoczesne rozwiązania, jeśli chodzi o ogrzewanie i chłodzenie budynków, powinny charakteryzować się nie tylko zwiększonym komfortem, ale również znacznymi korzyściami, zarówno dla nas, jako mieszkańców, jak i dla środowiska. Wentylacja i rekuperacja to same korzyści – zarówno zdrowotne, finansowe, jak i ekologiczne. Na czym dokładnie polega działanie tych systemów?

Nowoczesne systemy wentylacji

Dzięki zastosowaniu odpowiednich instalacji, możliwe jest stworzenie rekuperacji – czyli mechanizmu, który będzie odzyskiwał ciepło, a jednocześnie dostarczał nam świeżego powietrza o odpowiednim poziomie wilgotności. Jak to możliwe?

Mimo, że w zimę często towarzyszą nam mrozy, nawet wtedy możliwe jest zadbanie o świeże i przefiltrowane powietrze w naszym domu – nie oznacza to jednak, że będziemy musieli marznąć! Odpowiednio zamontowany mechanizm będzie “wypychał” powietrze z naszych wnętrz na zewnątrz, jednocześnie pobierając te z zewnątrz. Nastąpi wówczas wymiana energii – ciepło z usuwanego, zanieczyszczonego wydychanym przez nas dwutlenkiem węgla zostanie niejako przekazane pobieranemu z zewnątrz powietrzu. Oczywiście, dzięki filtrom, zostanie ono oczyszczone z pyłów, alergenów i innych niepożądanych cząsteczek. Taki wentylator pozwoli na rekuperację która, dzięki wymianie ciepła, umożliwi zaoszczędzenie kosztów związanych z ogrzewaniem.

Rekuperacja w lecie – czy to ma sens?

Oczywiście że tak! Oferowane przez Colder rozwiązania nie są idealne tylko na chłodne miesiące – w lato system działa w taki sam sposób – ale “na odwrót”. Ogrzane powietrze z wewnątrz zostaje wypuszczone na zewnątrz, a pochodząca z niego energia zostaje użyta do ochłodzenia pobieranego przez wentylator powietrza z poza budynku. Jest to o wiele bardziej skuteczny sposób niż zwykłe otwarcie okna!

Zalety tego rodzaju wentylacji

Dzięki rekuperacji, mamy pewność, że powietrze, które wdychamy, ma odpowiednią wilgotność. Dodatkowo, możemy pozbyć się z powietrza zanieczyszczeń oraz alergenów. Nie musimy również pamiętać o wietrzeniu, ponieważ dzieje się ono samoistnie!

Zamontowanie systemu wraz z firmą Colder pozwoli na zadbanie o swoje zdrowie oraz na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na rachunki za ogrzewanie – już dziś skontaktuj się z nami i pozwól sobie na lepsze życie!