11 sierpnia, 2019

Klimatyzacja w mieszkaniu

Klimatyzator LG w mieszkaniu - Kraków

Klimatyzator LG w krakowskim mieszkaniu

Jak wygląda montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Instalacja klimatyzatora stacjonarnego w bloku nie należy do najłatwiejszych dlatego warto w tym celu wynająć odpowiednią firmę, która zajmie się profesjonalnym montażem. W przypadku mieszkań wymagana jest jednak wcześniejsza zgoda spółdzielni lub zarządcy, na którą często trzeba czekać miesiącami.

Jeżeli chodzi o zgody to w przypadku zabudowy wielorodzinnej gdzie jest spółdzielnia, zarządca lub wspólnota wymagana jest zgoda na montaż jednostki zewnętrznej (inwerter).
Ponieważ elewacja, dach a nawet czasem balkon należy do części wspólnej, wówczas należy poinformować administracje, a niekiedy zebrać zgodę ponad 50% mieszkańców. Wszystko zależy od rodzaju własności i rodzaju budynku. Generalnie jest to formalność, która opóźnia termin montażu a nie raz całkowicie wyklucza 🙁

Znamy i takie przypadki…chcesz wiedzieć więcej: Zadzwoń do nas!

Gdy mamy wszystkie pozwolenia, wszystko idzie szybciej i wystarcza nam nawet 5 godzin by zamontować u Państwa nowoczesna klimatyzację w waszym mieszkaniu (Zobacz ten Montaż Klimatyzacji w Krakowie). Czas trwania prac montażowych klimatyzacji stacjonarnej zależy głównie od wielkości urządzenia, ilości pokoi, które mają zostać schłodzone oraz stopnia komplikacji. Często bowiem trzeba przewiercić się przez elewację lub ramę okienną w taki sposób, aby cała instalacja znajdowała się na zewnątrz. Warto więc o montażu klimatyzatora pomyśleć podczas ogólnego remontu, co umożliwi skuteczniejszy montaż wentylatora na ścianie.

Najczęściej jednak montaż klimatyzacji w średniej wielkości mieszkaniu nie powinien trwać dłużej niż 5 – 6 godzin.

Najpopularniejsze modele klimatyzatorów typu multi split w 2019 roku

W ostatnim sezonie coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się urządzenia przenośne, które nie wymagają skomplikowanych prac budowlanych. Należy jednak pamiętać, że mogą one skutecznie ochłodzić pomieszczenie mające maksymalnie do 45m². Do najczęściej montowanych przez nas modeli klimatyzatorów typu multi split w sezonie 2019 należały/należą:

  • LG S09EQ Standarf (cena od 2099 zł) – bardzo wydajny klimatyzator, idealny do mniejszych mieszkań. Można w nim ustawić temperaturę między 18 a 32°C;
  • GREE GWH09QB Lomo Eco (cena od 1469 zł) – wyjątkowo szybko ochładza pomieszczenie, pracuje bardzo cicho.
  • MITSUBISHI MSZ-HR35 (cena od 2390 zł) – posiada cztery różnorodne tryby pracy: chłodzenie, osuszanie, grzanie i nawiew. Sprawdza się w przypadku pomieszczeń nieprzekraczających 36m²;

Oczywiście należy pamiętać o tym, że moc danego modelu klimatyzatora musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj urządzenie Welltec ACS1412, którym można ochłodzić nawet 80m² powierzchni. Ponadto, klimatyzator ten posiada również funkcję ogrzewania, suszenia oraz możliwość swobodnego sterowania przy pomocy wi-fi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ceny klimatyzatorów do mieszkania 60m będą już o wiele wyższe zaczynając się na poziomie 3500 zł.

Klimatyzacja podczas letnich upałów jest niezastąpiona i pozwala skutecznie pozbyć się problemu ze zbyt nagrzanymi wnętrzami. Nic więc dziwnego, że obecnie stanowi obowiązkowy element wyposażenia biurowców, sklepów czy restauracji. Coraz więcej osób decyduje się jednak zamontować ją również w prywatnych domach, i w mieszkaniach.

Dlaczego warto zainstalować klimatyzację w bloku, ile trwa montaż, jakich pozwoleń potrzebujemy oraz które modele klimatyzatorów zasługują na szczególną uwagę?

Klimatyzacja w mieszkaniu – zalety

Pamiętaj że:

zaletą klimatyzacji zamontowanej w mieszkaniu w bloku jest optymalne zapewnienie komfortu termicznego.
Komfort termiczny wpływa na jakość wypoczynku, ale również pracy. Przecież w zbyt dusznym pomieszczeniu ciężko jest spokojnie zasnąć, zrelaksować się czy zabrać za porządki domowe. Nie można też zapominać, że upały, a także nagrzane wnętrza mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych oraz borykających się z problemami serca lub chorobami układu oddechowego.

Oczywiście klimatyzator nie służy wyłącznie do chłodzenia pomieszczeń, ale także do ich nagrzewania. Doskonale sprawdzi się więc w trakcie jesieni, szczególnie w przypadku starej zabudowy, kiedy kaloryfery lub grzejniki nie są jeszcze potrzebne, jednak przydałoby się zwiększyć pokojową temperaturę przynajmniej o kilka stopni.
Klimatyzacja ma również spory wkład w podniesienie jakości powietrza. Modele stacjonarne zapewniają stały przypływ świeżego powietrza, który skutecznie pobierają z zewnątrz. Okaże się to też świetnym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych apartamentowców, gdzie swobodne otwieranie okien jest często utrudnione.

Klimatyzacja w mieszkaniu – koszty