16 lipca, 2019

Serwis klimatyzacji domowej

Czyszczenie, odkażanie oraz konserwacja i serwis klimatyzacji domowej

Serwisowanie klimatyzacji  to bardzo istotna kwestia. Decydując się na zamontowanie klimatyzatora, powinniśmy pamiętać o jego regularnych przeglądach, aby móc bez problemu cieszyć się jego użytkowaniem przez wiele lat. Serwisowanie klimatyzacji domowej przeprowadzane przez wyspecjalizowanych pracowników gwarantuje nam pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Klimatyzatory, jak i inne urządzenia elektryczne, podlegają okresowym przeglądom serwisowym, których zadaniem jest zapewnienie jak najlepszego działania sprzętu i wydłużenia jego żywotności. Kompleksowej obsłudze konserwacyjnej podlegają wymienniki ciepła, przez które przepływa powietrze wraz z pyłem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Ważnym elementem w urządzeniu jest filtr, należy go czyścić przy wykorzystaniu mydła i bieżącej wody. W niektórych urządzeniach znajdują się filtry jednorazowe, które należy wymieniać, kierując się zaleceniami producenta. Niezmiernie ważne jest dokładne wyczyszczenie tacy skroplin, która stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i wirusów. Dezynfekcję parownika zaczynamy od góry wymiennika, pryskając go do samego dołu specjalnym preparatem grzybobójczym.

Kolejnym miejscem, w którym często rozwijają się bakterie, jest wentylator nadmuchowy parownika. Zdarzają się awarie klimatyzatora, który przestaje działać przez zapchany wentylator nadmuchowy parownika. Wówczas konieczne jest jego dokładne oczyszczenie. Okresowym przeglądom oraz czyszczeniu podlega również skraplacz. Należy zwrócić szczególną uwagę na chłodnicę, gdyż wraz z powietrzem może przedostać się do niej kurz, liście, piasek czy pyłki. Po spryskaniu chłodnicy specjalnym preparatem zauważyć można tworzącą się na niej pianę, która usuwa wszelkie zanieczyszczenia.

Najmniej korzystnym okresem dla klimatyzatora zewnętrznego jest przełom kwietnia oraz maja. W tym czasie ma miejsce pylenie topoli, powstały w powietrzu puch może zapchać urządzenie. Na sam koniec przeglądu urządzenie doprowadzane jest do stanu fabrycznego, poprzez nabłyszczenie lakierowanych powierzchni. Klimatyzator należy myć delikatnymi środkami, nieuszkadzającymi plastikowych czy metalowych powłok. Po dokładnym wyczyszczeniu sprzętu można przystąpić do sprawdzenia parametrów chłodniczych. Warto dokonać pomiaru poboru energii, pomiaru temperatur nadmuchowych, sprawdzić ciśnienie pracy. Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej ma wpływ na efektowne i sprawne działanie sprzętu.

Najczęstsze awarie klimatyzatorów

Każde urządzenie elektryczne ma prawo do awarii. Jednakże w przypadku klimatyzatorów, awarie nie zdarzają się bardzo często. Elementy oraz podzespoły klimatyzatora, które najczęściej ulegają awarii to:

  • czujniki
  • elektronika
  • zawory oraz cewki
  • silnik wentylatora
  • sprężarka
  • turbina

Częste sprawdzanie stanu urządzenia i regularny serwis inwerterów, zapewni nam bezproblemową pracę klimatyzatora.

Kiedy należy wykonać przegląd klimatyzacji?

Czyszczenie klimatyzacji domowej według specjalistów, powinno odbywać się minimum dwa razy do roku. Oczywiście, warto przeprowadzać także częstsze prace serwisowe. Jest to wskazane w szczególności, w przypadku kiedy instalacja klimatyzacyjna pracuje w pomieszczeniu bez przerwy. Pierwszy dokonany przegląd i czyszczenie klimatyzacji poleca się wykonać jeszcze przed rozpoczęciem okresu intensywnego korzystania z niej w sezonie letnim. Odpowiednim miesiącem na to, jest maj. Następny przegląd warto wykonać po sezonie letnim. Pozbędziemy się wówczas wszelkich zanieczyszczeń z urządzenia, dzięki czemu zniweluje się ryzyko powstania w klimatyzacji drobnoustrojów