2 października, 2020

FAQ – Pytania i odpowiedzi

1. Czym dokładnie jest klimatyzator i jak dokładnie działa?

Wszyscy wiemy, że klimatyzator to, najprościej rzecz ujmując, urządzenie, które pozwala ochłodzić, ogrzać pomieszczenie. Jest to pompa ciepła typu powietrze- powietrze. Zbudowany jest ze sprężarki oraz parownika i skraplacza, w których znajduje się wentylator. Mechanizm sprawia, że możliwy jest obieg powietrza, które chłodzone jest w parowniku, natomiast jego ciepło zostaje oddane do czynnika chłodniczego pośredniego (obieg zamknięty). Znajdujący się w sprężarce gaz trafia to skraplacza, gdzie staje się cieczą, która z kolei zostaje rozprężona – co sprawia, że jej ciśnienie i temperatura zostają zmniejszone. Chłodna ciecz staje się chłodnym powietrzem w parowniku i to właśnie stąd mamy zimny podmuch z klimatyzacji! Następnie, po ogrzaniu się do temperatury otoczenia, cały proces zostaje jeszcze raz powtórzony.

2. Różnica między klimatyzatorem inwerterowym i on/off?

On/off to oczywiście urządzenia, które włączane są ręcznie i które od razu działają z pełną ustawioną mocą. Te, które posiadają inwerter, zostają włączane bardziej płynnie, sprężarka nie działa od razu “na pełnych obrotach”, a dostosowuje swoją moc i pracę do otoczenia i jego temperatury. Dzięki temu, jego praca nie idzie na marne, a działa w taki sposób, żeby odpowiednio ochłodzić lub ogrzać dane pomieszczenie.

W dzisiejszych czasach, prawie wszystkie klimatyzatory dostępne na rynku to właśnie te inwerterowe. Ich zalety to:

  • możliwość płynnej regulacji i szybsze osiągnięcie docelowej temperatury,
  • zmniejszony czas rozruchu (aż o 30%!) – niższe o 1/3 zużycie energii,
  • oszczędzanie pieniędzy na rachunkach za prąd,
  • brak skoków napięcia przez nagłe włączanie i wyłączanie,
  • stała temperatura w pokoju.

3. Jak wybrać odpowiedni klimatyzator do domu oraz biura?

Nie należy aż tak bardzo skupiać się na mocy danego urządzenia, co na jego skuteczności i wydajności. Najlepiej sprawdzić ofertę pod względem naszych potrzeb i wymagań oraz miejsca, w którym chcemy zainstalować dany system. Ważne jest więc zmierzenie wielkości przestrzeni, sposób izolacji i grubość murów, a nawet takie sprawy jak liczba i wielkość okien. Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę, ile osób przebywa w danym miejscu. Znając wszystkie te parametry możemy zapoznać się z ofertą i wybrać odpowiedni sprzęt, który dodatkowo jest w naszym zasięgu, jeśli chodzi o finanse.

Oferta jest na tyle bogata, że warto poradzić się fachowca, który pomoże nam dobrać odpowiednie urządzenie, biorąc pod uwagę wszystkie nasze wymagania oraz charakterystykę pomieszczenia. Zachęcamy do kontaktu – z chęcią rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy w wyborze odpowiedniego urządzenia!

4. Serwisowanie klimatyzacji

Serwis to ważna część dbania o zarówno nową, jak i kilkuletnią instalację, i nie można jej pomijać. Klimatyzacja wymaga niczym niezakłóconego przepływu powietrza wewnątrz urządzenia, więc w momencie, w którym coś nie działa, bądź przepływ jest uniemożliwiony przez usterki lub zabrudzenia, nie będzie możliwe efektowne chłodzenie bądź ogrzewanie. To właśnie zabrudzenia najczęściej są powodem, dla którego nasz system nie działa odpowiednio – konieczne jest więc zadbanie nie tylko o czystość instalacji od wewnątrz, ale również o wymianę filtrów i drożność poszczególnych elementów.

Najlepszym rozwiązaniem będzie serwis przeprowadzony dwa razy do roku – na wiosnę i jesień, czyli w okresach przejściowych pomiędzy grzaniem a chłodzeniem. Konieczna może być wówczas wymiana filtrów oraz sprawdzenie drożności. Oczywiście, w ramach serwisowania, konieczne jest również upewnienie się, czy wszystkie przewody i instalacje elektryczne działają prawidłowo oraz, czy urządzenie jest szczelne.

5. Co z nieprzyjemnymi zapachami z klimatyzacji?

Ponieważ klimatyzacja osusza powietrze i pobiera wszelkiego rodzaju drobinki znajdujące się w nim, pochłania ona niestety również nieprzyjemne zapachy z otoczenia, które, po kontakcie z wilgocią oraz kolejnym włączeniu urządzenia, mogą wydobywać się na zewnątrz. Niestety, oznacza to, że nasze urządzenie może zostać zagrzybione – receptą na tę sytuację jest dokładne wyczyszczenie mechaniczne. Dlatego też, tak ważne jest regularne czyszczenie wszystkich części układu.