15 lipca, 2019

Klimatyzacja w domu – Kraków

Klimatyzowanie domu – komfort czy konieczność?

Jak uciążliwe stają się upały, a szczególnie wówczas, gdy trwają przez kilka bądź kilkanaście dni, mogliśmy się przekonać nie tylko w rekordowo ciepłych latach ubiegłych, ale i już w tym roku.

Najdotkliwiej przy tym odczuli to wszyscy ci, którzy z gorącego powietrza na zewnątrz, wchodzili do rozgrzanych pomieszczeń pozbawionych klimatyzacji. Wrażenie takiego wejścia można porównać do otwarcia piekarnika podczas jego pracy i uderzenia dusznego gorąca w twarz, i tak to również jest odbierane przez organizm człowieka w rzeczywistości. W takich pomieszczeniach nie można pracować, swobodnie oddychać, a wręcz żyć i coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych uznaje klimatyzowanie domu za konieczność, a nie, jak jeszcze kilka lat temu za komfort.

Klimatyzowany cały dom, czy poszczególne pomieszczenia?

Obecnie już podczas fazy projektowania domu jednorodzinnego większość inwestorów zwraca uwagę na infrastrukturę konieczną do zainstalowania klimatyzacji,  co zapobiega późniejszemu wzrostowi kosztów robocizny przy montażu klimatyzacji domowej. Nie projektuje się przy tym miejsca na jeden klimatyzator, ale na kilka urządzeń, osobno dla wyszczególnionych pomieszczeń. Jest to o tyle racjonalne, że klimatyzowanie każdego pomieszczenia w domu po prostu mija się z celem. Optymalna klimatyzacja domowa dla każdego rodzaju domku jednorodzinnego to klimatyzator do salonu (ten zazwyczaj z aneksem kuchennym), który będzie najwydajniejszy oraz klimatyzatory do sypialni.

Przykładowy koszt klimatyzowania salonu + dwie sypialnie: trzy urządzenia ze średniej półki włącznie z montażem (salon + dwie sypialnie) to ok. 9000 PLN.

Zalety klimatyzowania domu jednorodzinnego

Co daje klimatyzacja w domu jego mieszkańcom? Pierwszym, co przychodzi do głowy to efekt ulgi i złapania tchu staje się w takich wypadkach natychmiastowy, o ile właściciele takiego punktu stosują się do zalecanej różnicy temperatur (niższej maximum o 7 stopni Celsjusza). Przy większej różnicy możemy bowiem poczuć dotkliwy chłód, grożący nawet rozchorowaniem się. Dlatego w domach i mieszkaniach warto stosować się do tej zasady, aby z komfortu nie uczynić udręki. Klimatyzacja ma nam przynieść ulgę, a nie zamrozić i wywołać zapalenie płuc.

Inną, nie mniej ważną zaletą klimatyzatorów, jest poprawa jakości powietrza nie tylko w klimatyzowanych pomieszczeniach, ale de facto w całym domu. Jonizowanie powietrza przez klimatyzator to jeszcze górna półka cenowa, ale filtry wyłapujące szkodliwe cząsteczki pyłu i alergeny są już standardem. W domach z klimatyzacją zawsze będzie mniej zarazków, pyłków i kurzu, co ma niebagatelne znaczenie w dobie dość powszechnych alergii na obecne w nieoczyszczonym powietrzu cząsteczki. Klimatyzatory dbają również o odpowiednią wilgotność powietrza, a jej nadmiar jest przez nie usuwany. Dobrej jakości sprzęt może być również używany do podgrzewania pomieszczeń.

W domu z pracującą klimatyzacją mieszkańcy zapominają o nawet największych upałach panujących na zewnątrz. Odpada konieczność wietrzenia domu, dzięki czemu nie istnieje groźba narażania się na przeciągi. Dzięki stabilnej temperaturze wzrasta chęć do życia i działania i można wykonywać prace domowe bez obawy o pocenie się i nadmierne zmęczenie. Ponadto dzięki odpowiednim aplikacjom można regulować pracę klimatyzatorów przez telefon. Kiedy więc właściciel jest w pracy, klimatyzacja pracować nie musi, a załączona zostaje na jakiś czas przed powrotem do domu. I wreszcie wieczór oraz czas snu.

Jak trudno jest zasnąć podczas upałów wiedzą wszyscy ci, którzy tego doświadczyli chociaż raz w życiu (praktycznie każdy Polak). Klimatyzacja w domu ceny, której schodzą na dalszy plan po zażyciu snu w klimatyzowanej sypialni, to spokojny sen nie tylko w schłodzonym pomieszczeniu, ale i znaczna poprawa jego jakości spowodowana podniesieniem czystości powietrza.

Klimatyzatory inwerterowe

Różnica pomiędzy inwerterem a klimatyzatorem typu on-off polega na zapewnieniu przez ten pierwszy równomiernej temperatury w pomieszczeniu przy płynnej regulacji i znacznie ekonomiczniejszej pracy urządzenia. Klimatyzator sam dostosuje swoją wydajność do aktualnego zapotrzebowania w pomieszczeniu. Aktualnie na rynku urządzenia inwerterowe wyparły starszą generację typu on-off (jest to związane z dyrektywami UE).

Najpopularniejsze klimatyzatory wykonane w technologii inwerterowej, są cenowo wystarczająco zróżnicowane, by w praktyce być dostępnymi dla każdego właściciela domu jednorodzinnego. Koszt ich jednostkowego fachowego montażu (typy stacjonarne) oscyluje w granicach 800-1000 PLN

• LG STANDARD PLUS P12EN – 3730 PLN;
• SAMSUNG CLASSIC+  AR09KSWSBWKNZE – 3599 PLN;
• DAIKIN SIESTA ATXB25C-ARXB25C – 1900 PLN;
• GREE GFH18K3FI-GUHD18NK3FO – 5199 PLN.