14 stycznia, 2021

Pompy Ciepła

Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w polskich domach, które pozwala na obniżenie kosztów pozyskania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania czy chłodzenia w budynkach. Co więcej, jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, które sprzyja obniżeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, zmniejszając konieczność stosowania paliw kopalnych w systemach centralnego ogrzewania.

Dobór Pompy Ciepła

Nie cena czy marka, lecz właściwy dobór mocy pompy ciepła oraz wybór sprawdzonego instalatora jest kluczem do zadowolenia. Pierwszym krokiem przy doborze powietrznej pompy ciepła jest wyznaczenie zapotrzebowania budynku na moc grzewczą. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie punktu pracy biwalentnej. Chcesz poznać kolejne etapy? Zapraszamy do kontaktu.

Zasada działania pomp ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła do ogrzewania/chłodzenia powietrza w pomieszczeniach oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej wykorzystuje energię nagromadzoną w powietrzu. Jest jednym z popularniejszych źródeł energii odnawialnej i sprzyja poprawie czystości powietrza atmosferycznego. Pobrane przez pompę ciepła powietrze z zewnątrz, dzięki czynnikowi chłodniczemu oraz sprężeniu wytwarza ciepło, które następnie przeznaczone jest do przygotowania cwu i ogrzewania powietrza w ramach centralnego ogrzewania. Co więcej, pompa ciepła może być wykorzystana także do chłodzenia pomieszczeń. W tym przypadku proces chłodzenia jest odwrotny od ogrzewania – czyli czynnik chłodniczy odbiera energię cieplną z wody znajdującej się w instalacji i odprowadza ją na zewnątrz. W efekcie pompy ciepła znajdują zastosowanie przez cały rok kalendarzowy, jednocześnie zapewniając obiektowi ciepła wodę użytkową.

 

Zastosowanie pomp ciepła

Pompy ciepła cieszą się bardzo dużą popularnością na zachodzie, gdzie często stanowią jedyne źródło energii cieplnej. Na terenie Polski można obserwować obecnie zwiększone zainteresowanie tego typu technologią. Pompa ciepła idealnie sprawdza się w ogrzewaniu budynków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych.

W zależności od wyboru rodzaju pompy mogą one samodzielnie zapewniać energię cieplną lub skutecznie wspomagać istniejącą instalację centralnego ogrzewania. Pompy ciepła idealnie współpracują z kolektorami słonecznymi czy innymi systemami, jak na przykład kominki z płaczem wodnym, ogrzewanie podłogowe, czy kotły co. Instalacja pompy ciepła gwarantuje także spore oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. Urządzenia te są w pełni ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego.